VIDEC SvM
П'ятниця, 29.03.2024, 17:16
Щитотримачі Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту

Погода

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідів: 34

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 


Щитотримачі - почесні елементи герба, символічно зображують прихильників армігером або історичні, правові та інші засади її високого статусу. Історично пов'язані з владними прерогативами. В гербах дворянства вони позначали право на титул, стародавність походження або особливі заслуги, відмічені верховною владою. Як правило це геральдичні тварини - (леви, орли, грифони, єдинороги,) або людські фігури (дикуни з дрючками, ангели або воїни), зображувані за межами гербового щита. Тілом своїм вони звернені до щита в профіль або в три чверті. 
 
Поява в гербі щитодержателей (за винятком літаючих: птахів, ангелів, драконів) неминуче спричинило за собою зображення в якості їх підніжжя грунту, постаменту або рослинного орнаменту. 
Втім, щитотримачів можуть бути взяті не з класичної геральдики, а виступати самостійними символами чогось. Наприклад, в безлічі державних гербів відносно молодих країн Африки, Азії та Америки щитотримачами є найбільш характерні представники місцевої фауни - кенгуру, страус, антилопи, тигри, зебри. З недавнього часу підтримувати щит можуть і такі, здавалося б, екзотичні істоти як жуки, бабки, метелики, рептилії, кроти і пр. Рідше цю функцію виконують рослини і неживі предмети - такі щитотримачів називаються «німими». Дієтолог Джон Бойд Орр, удостоєний лицарського титулу, має щитотримачами колосся пшениці; в гербі бразильського штату Ріу-Гранді-ду-Норті - дерева екваторіального лісу; герб Валенсії обрамляють букви. Іноді одухотворені і неживі щитотримачів соприсутствуют: наприклад, в гербі російських графів Каменських, щит підтримують праворуч - солдат, а зліва - турецька чалма, подоткнуть під кут щита. Зазвичай фігури представляють історичне значення для носія герба. 
Вибір щитодержателей для герба не обмежується яким-небудь спеціальним правилом геральдики; приблизно в XVII в. виникла практика пожалування і успадкування щіодержателей. У російській геральдиці прийнято, що щитодержателей можуть мати тільки представники вищої аристократії.

Зазвичай щитодержателей двоє - по одному з кожного боку; але нерідко щит має лише одну підтримуючу фігуру, поставлену не збоку, а позаду щита (наприклад, старий іспанський або австрійський герби). При цьому щит зображується або на грудях щитоносця, або на підніжжі (видимому або уявному). А герб Ісландії навпроти підтримують аж чотири фігури.

 

Можна виділити кілька критеріїв, за якими в даний час вибираються щитотримачів: Щитотримачі може розкривати значення прізвища та / або імені, перегукуватися або повторювати фігуру з гербового щита або нашлемники, доповнювати девіз. Цілком можливо, щоб вони уособлювали каку-небудь рису характеру або видатні якості армігером. Для військових щитотримачами можуть бути воїни того військового підрозділу, яким командував армігер. Фігурами, що підтримують щит, можуть бути і домашні улюбленці або просто улюблені тварини. Вони можуть бути пов'язані з професією або захопленням, хобі гербовладельца. Нарешті, Щитотримачі може бути вибрано тварина зодіаку, під знаком якого народився армігер, або тварину з східного календаря року народження; це особливо цікаво, якщо вони будь-яким чином пов'язані або доповнюють один одного. 
Що стосується права вільно міняти щитодержателей - тут теж немає загальних правил. У більшості країн і ситуацій вільно міняти можна весь герб, але частіше це застосовується до його другорядним елементам, в тому числі і Щитотримачі, якщо вони є. Якщо ж герб закріплений державним актом, то, як правило, щитотримачів опиняються закріплені цим актом не в меншій мірі, ніж все інше. Хоча й тут є всілякі місцеві хитрості й винятки. Французькі гербові судді взагалі стверджували тільки щит, ігноруючи решту. 

 
У російській геральдичної традиції щитотримачів були виключно атрибутом небудь стародавнього, або титулованого (князі, графи, зрідка барони) дворянства; а також пологів, внесених до т.зв. «Оксамитову книгу», тобто гербів родин, висхідних до боярським родам. 
В даний час фігури щитодержателей, як почесні атрибути, можуть бути присутніми в гербах нащадків вищезазначених дворян, а також у ряді посадових гербів як показники статусу. У простих гербах вони не вважаються легітимними. Окремими російськими геральдистами дане правило оспорюється.

У територіальній геральдиці щитотримачів допускаються в гербах суб'єктів Російської Федерації та їх адміністративних центрів, а так же гербах Міст-Героїв. У виборі щитодержателей можливі різні підходи. Ними можуть бути фігури людей, тварин або міфічних істот. Основні підходи: ландшафтний, коли використовується то значуще і значне з тварин, що мешкає в окрузі (представницькі типовості і рідкості); міфологічний і релігійний, при якому обираються легендарні персонажі або небесні покровителі міста (для цього в місті вже повинно домінувати деяке уявлення про легендарного або небесного покровителя); історичний, коли використовуються історичні соціальні типи. 
Так, наприклад, щит в гербі Свердловській області підтримують два золотих грифона зі знаменами, а у міста Єкатеринбурга - ведмідь і соболь. Вони уособлюють собою мінеральні багатства Уральських гір і їх положення на межі Європи і Азії відповідно.

 

Україна

Друзі сайту
Cognitio SVM Сайт i.ua
Вивчаємо інформатику
Сайт PRZ bigmir)net TOP 100 Lohovo ТАУ

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Погода
Переяслав-Хмельницкий
Погода в Киеве


Мій банер
SVM Videc


Пошук

 
Video Information Documentation E-Commerce SvM © 2024